shapka_top3.jpg

Післядрукарські процеси

Практично вся поліграфічна продукція вимагає післядрукарської обробки. Всі процеси післядрукарської обробки можна розділити на дві групи – основні та оздоблювальні процеси.

До основних процесів належать: порізка (розрізка), висічка, фальцування, бігування, брошурування та різні види скріплення.

ПОРІЗКА (РОЗРІЗКА), (ВИРУБКА): Будь-яка поліграфічна продукція вимагає проведення розрізання. Його не охайне виконання може зіпсувати навіть таку умовно просту поліграфічну продукцію як візитівки або кишенькові календарі.

ВИСІЧКА: Висічка відрізняється від порізки тим, що результатом даного процесу є отримання з прямокутного аркуша – аркуш чи частину аркуша потрібної форми продукції. Висічка здійснюється за допомогою пресу (висічного) штампу. Висічку застосовують для додавання більш естетичного вигляду та цікавої форми поліграфічної продукції. Будь-який формат поліграфічної продукції не прямокутної форми потребує висічки.

послепечатниє процеси Послепечатниє процеси, виробництво

ФАЛЬЦУВАННЯ: Фальцуванням називають процес складання аркушів у зошити певного обсягу та формату з дотриманням послідовного розташування сторінок у сфальцьованому зошиті для отримання книжкових та брошурних видань. Сама лінія згинання називається фальцем. Тобто, простими словами фальцювання – це згинання аркуша в один або багато разів.

послепечатниє процеси

При виготовленні окремих видів друкованої продукції фальцування є завершальним етапом післядрукарської обробки, наприклад, виготовлення простих складених брошур. Інші вироби фальцуються у блоки, які називаються вкладками, та складають 16 - 32 сторінки. Потім вкладки поєднуються та переплітаються в книги, журнали, буклети. Будь-яка книга чи брошура, яка буде переплетена або зшита, повинна бути кратна 4-м.

БІГУВАННЯ: Бігування та фальцування зазвичай виконується послідовно та на обладнанні, яке поєднує в собі ці дві операції. Однак, необхідно чітко розділяти поняття бігування та фальцування.

Біговка і фальцювання

Бігування – операція нанесення прямої продавленої лінії на аркуш паперу для подальшого складання по ній. Бігування виконується, якщо є ймовірність пошкодити нанесене зображення шляхом звичайного фальцування (складання). Вона захищає місце складання від розтріскування барвистого шару, надаючи друкованій продукції більш акуратний вигляд. Простими словами бігування – це видавлювання смуги для подальшого згину по ній.

БрошюровкаБігування значно полегшує процес фальцування не лише  щільного, але й досить тонкого паперу, чим забезпечується  якісний результат.

БРОШУРУВАННЯ:  Брошурування – це підбір віддрукованих або сфальцьованих аркушів/зошитів у блоки для їх подальшої обробки (зшивання, склеювання або інших видів скріплення).

СКРІПЛЕННЯ: Найчастіше використовується два типи скріплення - шиття дротом (або скобами) та клейове безшвейне (термобіндер).

Перший тип скріплення досить бюджетний та використовується при виготовленні продукції, яка розрахована для інтенсивного використання, наприклад, методичні матеріали. Важливо пам'ятати, що вибір скріплення скобами оптимальний, якщо кількість аркушів не перевищує 48. У разі необхідності скріплення більшої кількості аркушів рекомендуємо використовувати, наприклад, скріплення пружиною (пластиковою чи металевою).

скріплення клейове бесшвейное

Клейове (безшвейне) скріплення є менш міцним, ніж шиття дротом (або скобами), але такий тип скріплення має ряд безперечних переваг, зокрема:

  1. Швидкість  виробництва;
  2. Доступність ціни;
  3. Можливість скріплення великої кількості аркушів (товщина корінця становить від 6 до 50 мм).

бесшвейное скріплення

Можливо, також, використовувати поєднання термобіндеру із зшиванням ниткою. Цей спосіб не дешевий але він забезпечує дуже якісне та найбільш довговічне скріплення. У такому типі скріплення листи не випадають, а корінець не розклеюється, а також, на відміну від скріплення пружиною, практично не можливий варіант відривання окремих сторінок.

Оздоблювальні процеси включають в себе тиснення, ламінування, УФ-лакування та багато інших процесів, які впливають на дизайн та загальне зовнішнє оформлення поліграфічної продукції.

ТИСНЕННЯ: Тисненням називають технологію обробки паперу за допомогою якої отримується рельєфне зображення. Тиснення може істотно поліпшити зовнішній вигляд виробу.

Виділяють три види тиснення: тиснення фольгою, конгревне тиснення, блінтове тиснення.

тиснення фольгою

Тиснення фольгою - тиснення, при якому між нагрітим кліше та папером розміщується фольга, яка в результаті пресування приєднується до паперу. В процесі тиснення на зображення може наноситись фольга декількома прогонами різних кольорів. Зображення формується за рахунок кольору та високої криючої здібності фольги, тому глибина тиснення невелика.

Даний вид тиснення є найпопулярнішим адже за рахунок його широких образотворчих можливостей дозволяє реалізувати найсміливіші дизайнерські ідеї.

Конгревне тиснення – тиснення без фольги, при якому відбувається деформація матеріалу внаслідок якої отримується опукле зображення, яке виступає над загальною поверхнею. При цьому, окремі елементи зображення лежать в різних площинах. Даний вид тиснення також прийнято називати багаторівневим..  

Блінтове тиснення – це також тиснення без фольги, яке відрізняється від конгревного тиснення тим, що в результаті вдавлювання виходить зображення окремі елементи якого лежать в одній площині. Цей вид тиснення прийнято називати сліпим. Іноді блінтове тиснення виконується перед виконанням тиснення фольгою.

Завдяки цьому відбувається згладжування грубої структури поверхні матеріалу і тиснення фольгою дає більш якісний результат.

ЛАМІНУВАННЯ:  Ламінування – це покриття поліграфічної продукції плівкою. Ламінація буває матова або глянцева.

ламінування

Основною функцією ламінування є захист зображення від різних зовнішніх впливів та додавання преміальності продукції. Така поліграфічна продукція стійка до впливу вологи і не втрачає свій зовнішній вигляд при частому використанні. До того ж зовнішній вигляд продукції більш презентабельний та ніколи не буде зіпсований відбитками. Останній аргумент особливо важливий по відношенню до продукції, що  виконана в темних тонах.

ЛАКУВАННЯ: Лакування так само як і ламінування значно покращує зовнішній вид поліграфічної продукції та покращує її споживчі властивості – водостійкість, міцність та стійкість до забруднення.

На відміну від ламінування, при такій обробці використовується не плівка, а шар лакового розчину, який після висушування створює міцну прозору однорідну плівку. Шар лаку надає зображенню блиск, підвищуючи контраст і насиченість кольорів. Технологія ультрафіолетового лакування може бути суцільною чи вибірковою. Вибіркове лакування використовується для створення акценту на певній частині макету, а також надає преміальності зовнішньому вигляду продукції, тим більше при нанесенні на матову ламінацію.

Лакування також може бути матове (масляний лак) або глянцеве (вододисперсійний лак). Для отримання одночасно  матового та глянцевого ефекту зображення використовується технологія Drip-off лакування.

<< Назад